Železo nielen pre tehotné ženy

Železo nielen pre tehotné ženy

Nedostatok železa pociťujú predovšetkým ženy, zvlášť so silnou menštruáciou, ľudia experimentujúci s diétami, deti v čase puberty, aktívni športovci či ťažko fyzicky pracujúce osoby. Tento minerál, ktorý je kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu,  je dôležitou témou aj v prenatálnej starostlivosti.

Železo totiž zodpovedá za viazanie kyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív. Ak pri tomto procese nastane porucha – dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu, do našich orgánov sa dostane menej kyslíka a zároveň sa v nich hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. A práve jeho zvýšená hladina v organizme má na svedomí typické príznaky celkovej slabosti až závratov, únavu, vyčerpanosť a zníženú výkonnosť, spojenú často so zníženým tlakom, zvlášť pri nedostatočnom príjme tekutín, čo sa môže v lete prejaviť ešte výraznejšie.

Ženy, pozor na silnú menštruáciu a nevyváženú diétu!

Častou príčinou strát železa u dospievajúcich dievčat a žien v aktívnom veku sú gynekologické straty krvi spôsobené silnou menštruáciou, kedy príjem železa v potrave nestačí pokryť silnejšie krvácanie. Nedostatočný prísun železa v potrave môže byť príčinou jeho absencie tiež u žien, ktoré túžia po štíhlej línii – zodpovedajú zaň prísne a nevyvážené, jednostranne orientované diéty – najviac ohrozenou skupinou sú vegetariánky. Základom prevencie jeho nedostatku je návrat k vyváženej strave s dostatočným obsahom železa. Pomôcť môžu aj výživové doplnky s dobrou vstrebateľnosťou a biologickou dostupnosťou.

Riziková puberta

Anémia z nedostatku železa je pomerne častá u adolescentov, kedy sa detský organizmus rýchlo vyvíja, telo sa „vyťahuje” do výšky a zásoby železa mu zrazu prestanú postačovať. Počiatočným varovaním pre rodičov môžu byť i sťažnosti učiteľov na nepozornosť detí, usínanie pri vyučovaní, alebo naopak na ich zvýšenú neposlušnosť. Anemické deti sú totiž často nervózne a ani pri najlepšej vôli sa nedokážu dlhší čas koncentrovať na učivo.

Či organizmus dospievajúceho človeka začne pociťovať nedostatok tohto minerálu, v značnej miere závisí aj od stravy. Deti, ktoré si kupujú namiesto obeda sladkosti, vyprážané hranolky či hamburgery, môžu trpieť nielen deficitom železa, ale i ďalších výživných látok. V ich prípade je v prvom rade nevyhnutná zmena stravovania, zaradiť do stravy väčšie množstvo výživných látok –  ovocia a zeleniny, vnútornosti, kvalitné hovädzie i hydinové mäso, morské ryby, strukoviny a celozrnné potraviny!

Šport a fyzická práca bez únavy a poranení

Okysličovaním organizmu železo ovplyvňuje množstvo dôležitých telesných pochodov a prináša tým množstvo benefitov pre celkové zdravie aktívnych športovcov či ťažko fyzicky pracujúcich osôb. Podporuje vytrvalosť, zväčšuje výdrž a dodáva energiu – prílev energie spojený s jeho príjmom je rovnomerný a trvalý. Priaznivo tak ovplyvňuje fyzickú aj duševnú výkonnosť, zvyšuje silu, znižuje únavu a pomáha tak predchádzať poraneniam a úrazom. Výkonní športovci a ťažko fyzicky pracujúci by mali preto pri jeho absencii obzvlášť zvýšiť pozornosť a postarať sa o jeho doplnenie.

Nedostatok železa môžu spôsobiť aj jeho straty, ktorých príčinou môžu byť napríklad darovanie krvi, dedičné faktory, neliečený chronický zápal akéhokoľvek pôvodu, parazitárna infekcia, alebo jeho slabé vstrebávanie z dôvodu poškodenej sliznice tenkého čreva.

Chudokrvnosť v tehotenstve – ohrozenie zdravia dieťaťa

Deficit železa by v žiadnom prípade nemala podceniť ani jedna budúca mamička[1]! U tehotných žien vyžaduje zvýšené množstvo železa samotný vývoj plodu. Metabolizmus organizmu nastávajúcich mamičiek má naň v tehotenstve značné nároky. V ich tele sa tvorí väčšie množstvo krvi, aby ňou bola dostatočne zásobená placenta na transport kyslíka pre dieťa (železo je potrebné na zvýšenie počtu červených krviniek matky zásobujúcich dieťa kyslíkom), ako aj pre tvorbu krvi dieťaťa. Prijaté železo si v tele matky ukladá dieťa do rôznych tkanív, aby ním po pôrode mohlo byť dostačujúco zásobené v období dojčenia – do materského mlieka totiž z tela matky železo neprestupuje. Preto deti, ktoré ho „nenačerpali” počas tehotenstva, môžu trpieť jeho nedostatkom až do obdobia prijímania zmiešanej stravy alebo detskej výživy s obsahom železa, napr. France Lait.

Nedostatok železa v období tehotenstva môže zapríčiniť málokrvnosť matky i dieťaťa a zodpovedať za neukončený vývoj niektorých orgánov, ako aj nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca a predčasný pôrod! Dostatočný príjem železa pomáha chrániť dieťa pred poruchami neurálnej trubice a ďalšími závažnými komplikáciami i rizikom potratu. Napomáha tiež zmierňovať pôrodné kŕče i bolesti a zlepšuje pôrodnú rekonvalescenciu a hojenie.

Okrem toho môže v organizme budúcej mamičky dochádzať k zníženému vstrebávaniu železa vyvolaného rôznymi príčinami, ako sú napr. konzumácia celozrnnej stravy (železo sa viaže na v nej obsiahnuté fytáty) i mliečnych výrobkov (železo vytláča z tela vápnik), pitie zeleného a čierneho čaju (taníny v ňom obsiahnuté viažu železo) a tiež užívanie liekov znižujúcich žalúdočnú kyselinu.

Účinná prevencia nedostatku železa

Ženy sú zväčša veľmi dobre informované o trvalejšom nedostatku železa, keďže lekár ženám trpiacim silnou menštruáciou či tehotným ženám pravidelne stanovuje jeho krvnú hladinu. V prípade jeho deficitu ich ihneď upozorní na potrebu zvýšiť jeho príjem, najčastejšie prostredníctvom vyváženej stravy s dostatočným obsahom železa, ako sú napr. vnútornosti (najmä teľacia pečeň), červené mäso (divina, hovädzna) a zelená listová zelenina[2] či pomocou liekov na predpis alebo výživových doplnkov. Keďže niektoré pacientky preparáty železa horšie tolerujú – ich užívanie mnohokrát sprevádzajú tráviace ťažkosti, ako sú bolesť žalúdka, nevoľnosť, vracanie alebo zápcha či kovová pachuť v ústach[3], je dôležité aby užívali prípravky, ktoré tieto problémy eliminujú.

S cieľom zredukovať vedľajšie účinky príjmu železa bol v laboratóriách kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson Laboratories pripravený výživový doplnok Jamieson Železo 28 mg, ktorý obsahuje okrem dvojmocného železa (jediné účinné) viazaného vo forme bisglycinátu navyše vitamín C, ako aj vitamíny radu BB12, kyselinu listovúB2.

• Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa.

• Vitamín B12 zodpovedá za viazanie kyslíka v hemoglobíne, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív.

• Kyselina listová pomáha aktivovať vitamín B12 a zároveň je kľúčovým faktorom pre správny vývoj nervovej sústavy dieťaťa.  

• Vitamín B2 (riboflavín)) podporuje metabolizmus železa.

Všetky živiny spoločne priaznivo ovplyvňujú tvorbu nových životaschopných krviniek a zabezpečujú tým prevenciu anémie z nedostatku železa. Biologická dostupnosť železa v tejto forme je mimoriadne vysoká a jeho efektívne vstrebávanie zmenšuje možné nežiaduce účinky.

K minimalizácii nežiaducich účinkov prispieva aj Železo 35 mg s postupným uvoľňovaním vyrobené patentovanou technológiou rovnako tímom výskumníkov firmy Jamieson. Vďaka jedinečnému zloženiu tabliet vo forme mikrokapsúl umožňuje organizmu železo dopĺňať postupne počas cca 9 hodín. Jeho výhodou je teda priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť.

Jamieson Železo 28 mgJamieson Železo 35 mg s postupným uvoľňovaním sú vhodné tak pre tehotné ženy, ako aj pre ženy trpiace chronickým nedostatkom železa, napríklad v dôsledku intenzívnej menštruácie či nevyváženej diéty.

V prípade, že krvné skúšky ženám opakovane potvrdzujú potrebu dopĺňania železa, odporúčané sú predovšetkým prípravky, ktoré sa dobre vstrebávajú a nezaťažujú tráviaci trakt, obohatené napríklad vitamínom C a vitamínmi B-komplexu na podporu metabolizmu a biologickej dostupnosti železa a tiež prípravky s jeho riadeným uvoľňovaním počas viacerých hodín dostupné v lekárňach.

Literatúra:

1. Lammi-Keef C.J., et al.: Dietary diversification and modification of iron; Handbook of Nutrition and Pregnancy. Nutrition & Health, 2008.
2. Iron in diet; MedlinePlus, U.S. National Library of Medicine.
3. Gordon M., et al.: Interventions for treating iron deficiency anaemia in inflammatory bowel disease; Cochrane Database of Systematic Reviews, 2021.

   
Vrátiť sa na začiatok