Nemusí byť chladno, aby ste prechladli
Ponúkame vám najlepšie spôsoby, ako si udržať zdravie počas jesene.
Letné dni skončili a návrat k jesennej rutine sa nám môže zdať deprimujúci. Či už ide o návrat späť do práce resp. každodenné odprevádzanie malých detí do školy, jeseň je bezpochyby hektickým obdobím roka, počas ktorého sme vo zvýšenej miere vystavení stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje naše celkové zdravie. Napriek tomu, že zima ešte nezačala, zmena ročného obdobia so sebou prináša riziko, že prechladneme a budeme musieť zostať doma. Ponúkame vám najlepšie spôsoby, ako si udržať zdravie počas jesene:
Návrat k základom. Malým deťom, ktoré chodia do školy, neustále pripomíname, aby si umývali ruky a pili veľa vody. Je to veľmi jednoduché, ale účinné – tieto základné opatrenia môžu pomôcť aj nám, dospelým, v prevencii prechladnutia a kašľa. Dôvodom je, že vírusy sa prenášajú dotykom a vzduchom – drobnými kvapôčkami, ktoré sa uvoľňujú pri kašli a kýchaní. Obzvlášť dôležité je pravidelné umývanie rúk teplou vodou a mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd. Dostatočná hydratácia zase môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa kvapôčky, v ktorých sú prítomné vírusy, dostali do organizmu a vyvolali infekciu. Snažte sa prijať 8 až 10 pohárov tekutín denne prostredníctvom stravy a nápojov, ako napr. voda, čaj a polievka.
Povedzte NIE stresu. Predovšetkým ženy sú náchylné na stres, ktorý vedie k psychickému i fyzickému vyčerpaniu. Stres zároveň odčerpáva základné živiny, ako napr. vitamíny B, čo môže viesť k zníženiu odolnosti voči vírusovým infekciám. Ak chcete minimalizovať účinky stresu, doprajte si 7 až 9 hodín spánku denne, vykonávajte pravidelnú fyzickú aktivitu a nájdite si spôsob, ako ventilovať frustráciu – napr. písanie denníka, meditácia alebo rozhovor s dobrým priateľom.
Nech slnko svieti. Vitamín D, označovaný aj ako „slnečný vitamín“, prispieva k prevencii prechladnutia a chrípky tým, že podporuje imunitný systém v boji proti baktériám a vírusom. Za účelom kompenzácie nedostatku slnečného žiarenia (limituje schopnosť organizmu produkovať vitamín D prirodzeným spôsobom) počas jesenných mesiacov je potrebné užívať 1 000 IU vitamínu D denne.
Podporte imunitu prirodzeným spôsobom. Zdravástrava je jedným z najlepších spôsobov, ako si udržať zdravie a silný imunitný systém. Uistite sa, že vaša strava zahŕňa množstvo potravín bohatých na živiny:
• Jogurty: Obsahujú probiotiká (prospešné baktérie), ktoré potláčajú rast škodlivých baktérií a vírusov v tráviacom trakte.
• Zelený čaj: Obsahuje antioxidanty, ktoré redukujú zápal a pomáhajú telu v boji proti infekcii. Zelený čaj sa tiež započítava do celkového príjmu tekutín!
• Ryby: Omega-3 esenciálne mastné kyseliny – prospešné tuky, ktoré sa nachádzajú v rybách, ako napr. losos – pomáhajú zvýšiť odolnosť organizmu proti infekciám.
• Sýtooranžové ovocie a tmavozelená zelenina: Sú plné živín, ako napr. betakarotén a vitamín C. Je veľmi jednoduché pridať ich – či už čerstvé alebo mrazené – do výdatných polievok, šalátov, miešanej zeleniny a cestovinových pokrmov. Zvýšený prísun vitamínu C dosiahnete pomocou výživového doplnku, ktorý skráti trvanie prechladnutia a zároveň zmierni symptómy.
• Cesnak, zázvor, cibuľa a hríby: Skúste ich používať pri varení. Všetky tieto ingrediencie dodajú jedlám skvelú chuť a zároveň podporia váš imunitný systém.
Záchrana v podobe posilnenia imunity. Začínate aj napriek preventívnym opatreniam pociťovať „škriabanie“ v hrdle? Ani v tomto prípade ešte nie je všetko stratené! Echinacea je rastlinný prípravok, ktorý pomôže skrátiť trvanie prechladnutia a chrípky, zmierni symptómy a uľaví od bolesti hrdla. Najvhodnejšie je, ak prípravok užijete do 24 hod. od objavenia sa prvých príznakov. Podporuje produkciu buniek, ktoré bojujú proti infekcii, takže váš organizmus bude lepšie odolávať vírusom, ktoré spôsobujú prechladnutie a chrípku.