Luteín s čučoriedkami a zeaxantínom

Výživový doplnok s obsahom luteínu, s extraktom z čučoriedok a zeaxantínom s prírodnou broskyňovou príchuťou

Luteín s čučoriedkami a zeaxantínom

Luteín s extraktom z čučoriedok a zeaxantínom v želatínových pastilkách s lahodnou broskyňovou príchuťou prispieva k udržaniu dobrého zraku. Spomaľuje zhoršovanie pružnosti šošovky a vekom podmienenú makulárnu degeneráciu, ktorá sa v populácii prejavuje postupným zhoršovaním zraku. Bez soli (NaCl), cukru, lepku, laktózy, umelých farbív a umelých aróm.

Čo je luteín a zeaxantín?

Luteín a jeho stereoizomér zeaxantín sú karotenoidy s dôležitou úlohou pri zachovaní normálnych zrakových funkcií. Tieto zlúčeniny sú prevládajúcimi karotenoidmi v makule (žltej škvrne – centre očnej sietnice), pričom makula je zodpovedná za ostré a detailné videnie. Vysoké koncentrácie luteínu a zeaxantínu spôsobujú žltkasté sfarbenie makuly a z karotenoidov prevažujú aj v očnej šošovke. Luteín a zeaxantín spôsobujú žltooranžovú farbu ovocia a zeleniny, ako sú tekvica a červená paprika. Prirodzene sa nachádza aj v zelenej zelenine, ako je brokolica, kel, šalát, hrášok a špenát. Podobne ako luteín, zeaxantín je tiež xantofylový karotenoid, ktorý sa často nachádza spolu s luteínom v potravinových zdrojoch a nachádza sa v makule ľudského oka. Luteín sa však nachádza v najvyššom množstve na periférii makuly, zatiaľ čo zeaxantín sa nachádza v strednej periférii.

Dôležitosť luteínu a zeaxantínu pri prevencii ochorení oka

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je najčastejšou príčinou nezvratnej straty zraku a slepoty u starších ľudí. Je to degeneratívny stav makuly, oblasti sietnice, ktorá je zodpovedná za detailné a ostré videnie. Výskyt VPDM sa zvyšuje s vekom a v neskoršej fáze ju zvyčajne nie je možné úspešne liečiť. Vedie k strate zraku, ktorý
nie je možné obnoviť a preto je prevencia VPDM veľmi dôležitá. Existujú dôkazy, že príjem luteínu a zeaxantínu v potrave môže pomôcť znížiť riziko vzniku VPDM.

Luteín a zeaxantín môžu chrániť pred ochorením VPDM dvomi spôsobmi. Po prvé, každá z týchto zlúčenín je schopná absorbovať svetlo a po druhé, obidve pôsobia ako antioxidanty a pomáhajú vychytávať voľné radikály. Luteín a zeaxantín sú sústredené v oblasti sietnice, kde je vystavenie svetlu najintenzívnejšie a pôsobia ako fi lter na ochranu štruktúr očí pred škodlivými účinkami slnečného ultrafi alového žiarenia.

Vedeli ste, že... ?

...luteín, zeaxantín a čučoriedky pomáhajú zachovávať zrak pri ochoreniach súvisiacich s jeho poškodeniami v dôsledku slnečného žiarenia, ako sú šedý zákal a vekom podmienená degenerácia makuly?

Jamieson Luteín s čučoriedkami a zeaxantínom obsahuje komplex koncentrovaného luteínu a zeaxantínu z kvetu aksamietnice vzpriamenej na podporu zdravia očí.

Luteín a zeaxantín zabraňujú voľným radikálom poškodzovať sietnicu, keďže výskyt reaktívnych foriem kyslíka je v tejto oblasti oka obzvlášť vysoký. Je to spôsobené slnečným žiarením, ktoré podporuje vznik voľných radikálov a vedie k vysokej miere oxidatívneho metabolizmu v tele.

Čučoriedky pre zdravie zraku

Čučoriedky obsahujú zmes flavonoidov známych pod názvom antokyány, ktoré sú zároveň silnými antioxidantmi a majú protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Pomáhajú chrániť bunky pred poškodeniami spôsobenými voľnými radikálmi. Čučoriedky sú dôležité na udržanie zdravého zraku a sú tiež prospešné v liečbe rôznych očných ochorení, vrátane šedého zákalu a VPDM. Antokyány zmenšujú priepustnosť drobných vlásočníc, a tým bránia krvácaniu kapilár. Podobne ako vitamín A regenerujú očnú sietnicu. Čučoriedky preukázateľne zlepšujú zrak, predovšetkým videnie za šera a v noci. Obsahujú špeciálnu skupinu antioxidantov zvaných karotenoidy – luteín a zeaxantín, ktoré podporujú zdravie očí.

Cieľové zameranie:

• Dospelí, ktorí chcú zvýšiť príjem antioxidantov.

• Dospelí, ktorí chcú podporiť zdravie svojho zraku.

• Tí, ktorí trávia zvýšené množstvo času pred počítačmi a smartfónmi. Modré svetlo sa skladá z vysokej energie s typickou vlnovou dĺžkou v rozsahu od 450 do 495 nm. Môže vyvolať tvorbu voľných radikálov a vyvolať oxidačný stres očí, čo vedie k zvýšenému riziku makulárnych ochorení a šedého zákalu. Ľudia sú čoraz viac vystavení potenciálne toxickému modrému svetlu zo zdrojov, ako sú obrazovky počítačov, digitálne tablety, LED svetlá a smartfóny. Luteín má najvyššiu účinnosť pri filtrovaní modrého svetla v porovnaní s inými karotenoidmi vďaka orientácii lipozomálnej membrány. Absorpcia luteínu je okolo 460 nm, čo môže účinne znížiť poškodenie spôsobené svetlom absorbovaním 40 až 90 % dopadajúceho modrého svetla.

• Naša starnúca populácia: vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je jednou z najčastejších chorôb súvisiacich s vekom. Vďaka dlhšej očakávanej dĺžke života, a teda rastúcemu starnutiu populácie, je VPDM v súčasnosti jednou z hlavných príčin slepoty a nezvratného poškodenia zraku.

   
Vrátiť sa na začiatok