Kurkuma – korenie s nevšednou liečivou silou
Indovia konzumujú v priemere dva gramy tejto koreniny denne. A práve tomuto faktu vďačia podľa výskumníkov za niekoľkonásobne nižší výskyt civilizačných ochorení v porovnaní s európskymi krajinami, kde sa priemerná denná spotreba kurkumy ráta na pár miligramov. Čo robí podľa nich toto korenie takým výnimočným? Jeho nezvyčajná protizápalová a antioxidačná aktivita!
Kurkuma, známa tiež ako indický šafran, je prírodná látka v ajurvédskej – najstaršej celostnej medicíne považovaná za všeliek. India je kolískou ajurvédy a práve z tejto krajiny kurkuma pochádza. A kým ajurvéda využíva kurkumu pre jej blahodarné účinky na zdravie už štyri tisícročia, na našom kontinente sa začalo o nej diskutovať až po jej dôkladnom výskume a po potvrdení jej liečivých účinkov viacerými klinickými štúdiami.
Kľúčová účinná látka – kurkumín
Farmakologické účinky kurkumy sú pozoruhodné – máloktorá rastlina sa môže pochváliť takým širokým spektrom pozitívnych vplyvov na zdravie ako tento sušený mletý koreň, každému z nás známy ako súčasť karí korenia, ktorému dodáva intenzívnu oranžovo-žltú farbu a korenistú sviežu vôňu. Za priam neuveriteľné liečivé vlastnosti tejto kľúčovej ingrediencie mnohých pokrmov zodpovedá unikátna účinná látka, kurkumín, najznámejší kurkuminoid, obsiahnutý v kurkume (kurkuminoidy sú oranžovo-žlté pigmenty, ktoré sa zaraďujú do skupiny polyfenolov a patria medzi najsilnejšie antioxidanty). Táto účinná substancia dostala od prírody do vienka výnimočný dar – nezvyčajnú silu, vďaka ktorej dokáže pozastaviť v tele škodlivé chemické procesy a schopnosť rozlíšiť rakovinovú bunku od bunky zdravej.
Prírodná alternatíva liekov proti zápalu
Kurkumín je momentálne jeden z najsľubnejších kandidátov na potláčanie zápalu bez nežiaducich vedľajších účinkov. Rad klinických štúdií potvrdil, že na zápalové procesy má identické účinky ako kortizon a fenylbutazon. Hlavný protizápalový účinok kurkumínu súvisí s jeho schopnosťou potláčať zrážanlivosť krvných doštičiek a tlmiť proces vyvolávaný zápalovými faktormi. Predpokladá sa, že v nadobličkách stimuluje tvorbu kortizonu, ktorý priamo podporuje liečivé procesy.
Bolestivé kĺby, reumatoidná artritída
V klinických pokusoch sa pacientom s reumatoidnou artritídou podávalo 1 200 mg kurkumínu denne. Výsledky boli porovnateľné s ďalšou skupinou pacientov, ktorí boli liečení klasicky fenylbutazonom v dávke 300 mg denne. Ukázalo sa, že u oboch skupín došlo prakticky k rovnakému zmierneniu stuhnutosti, opuchov kĺbov a zlepšeniu pohyblivosti. Preto sa kurkuma odporúča ako doplnková liečba reumatoidnej artritídy, kde významnú úlohu v rozvoji ochorenia zohráva práve zápal a oxidačný stres (nadbytok voľných radikálov). Prináša úľavu od artritických a reumatických bolestí kĺbov a uvoľňuje svalové napätie.
Tráviace problémy, poškodenie pečene
Kurkuma zmierňuje poruchy trávenia, plynatosť a nadúvanie. Kurkumín podporuje tvorbu žlče, čo vedie k lepšiemu tráveniu tukov. Pôsobí tiež proti zápalom žalúdka a tenkého čreva, znižuje tvorbu žalúdočných vredov. Uvoľňuje spazmy hladkej svaloviny tráviaceho traktu, podporuje vylučovanie gastrínu (hormónu vyvolávajúceho produkciu žalúdočnej kyseliny) i pankreatických enzýmov a napomáha eliminovať množenie baktérií v žalúdku (Helicobacter p.). Ako antioxidant je kurkuma priamo zodpovedná za ochranu pečene a dokáže jej pomôcť pri chronických problémoch, ako sú infekčné zápaly a pri prekonávaní žltačky. Priaznivo tiež ovplyvňuje liečbu pečene pri jej toxickom poškodení. Účinne hubí baktérie salmonely, ktorá je najčastejším pôvodcom otráv jedlom. Považuje sa za veľmi účinné hepatoprotektívum – ochrancu pečene.
Ochorenia srdca a ciev
Keďže kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtí, vedcov po vyhodnotení klinických štúdií mimoriadne potešilo zistenie, že už pravidelné podávanie nízkych dávok kurkumy znižuje hladinu zlého cholesterolu LDL a lipidov. Tento účinok, spolu so schopnosťou kurkumínu znižovať zrážanlivosť krvi a zabraňovať tak tvorbe krvných zrazenín, zaraďujú tento antioxidant do skupiny látok potláčajúcich vznik srdcovo-cievnych ochorení, mozgovej porážky a hlbokej žilovej trombózy tou najprirodzenejšou cestou. Antikoagulačné účinky kurkumy sa pripisujú jej schopnosti tlmiť tvorbu faktora zrážanlivosti fibrinogénu, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri vytváraní krvných zrazenín – a práve jeho zvýšená hladina je rizikom srdcového infarktu či mozgovej porážky. Podávanie kurkumy sa neodporúča kombinovať s inou antikoagulačnou liečbou.
Ochrana buniek pred deštrukciou
Podľa výskumníkov s kurkumínom súvisia aj ďalšie unikátne účinky kurkumy – ukázalo sa, že pomáha inhibovať signálne dráhy v nádorových bunkách a spomaľovať aktivitu vzniku metastáz pri onkologických ochoreniach. To znamená, že ovplyvňuje rast rakovinových buniek! Už skoršie štúdie naznačili, že kurkuma dokáže poraziť nádorové bunky umelo pripravené v laboratóriu. Pri in vitro pokusoch s ľudskými bunkovými líniami sa dokázala schopnosť kurkumínu potláčať karcinogenézu v troch stupňoch – rozvoj, vznik a rast nádoru. Kurkuma má tak potenciál úspešne liečiť mnohé formy zhubných nádorov cestou extraktov z prírodných zdrojov bez nežiaducich účinkov.
Aké je vysvetlenie pre tento biochemický efekt? Celý efekt je postavený na zistení, že v rakovinových bunkách dochádza k potlačeniu produkcie energie v mitochondriách. Podľa doterajších poznatkov sú rakovinové bunky poškodené bunky, u ktorých došlo k narušeniu a zničeniu časti chromozómov. Z nového poznania vyplýva, že narušená je len ich funkcia a túto možno obnoviť, napríklad aj pomocou potencovaných výťažkov kurkumy. Tá výrobu energie v mitochondriách opäť znormalizuje a navráti ich späť do zdravého stavu. Znamená to, že v prípade rakoviny nejde o poškodené bunky, ale len o narušené informácie v bunkách, ktoré možno znova prinavrátiť do zdravého „módu”. Túto prevratnú koncepciu koherentnej a biologickej terapie onkologických ochorení vychádzajúcu z novoutvorených poznatkov, predstavil na Medzinárodnom kongrese pre genetiku v Melbourne renomovaný nemecký diagnostik, Dr.med.H.Kremer. Prepojením súčasných výsledkov výskumu so zisteniami evolučnej biológie formou Cellsymbiosis Therapy®, ktorá napomáha regulovať mitochondriálnu štruktúru a funkciu postihnutých buniek, prináša veľmi úspešné diagnostické a terapeutické možnosti liečby onkologických, ale i ďalších ochorení spôsobených poškodením alebo dysfunkciou mitochondrií. Toto jeho inovatívne ponímanie liečby onkologických ochorení podporené klinickými štúdiami s kurkumou overili a účinok biologickej terapie potvrdili vedci z Houstonskej univerzity v Texase a dali tak vedeckej obci impulz k ďalšiemu bádaniu. U pacientov sa zatiaľ použila s výbornými výsledkami pri rakovine hrubého čreva a prostaty.
Ďalšie priaznivé účinky kurkumy
• Čistí krv a stimuluje krvotvorbu, čo sa následne odzrkadľuje aj na zdravo vyzerajúcej pokožke. Keďže zabraňuje úbytku kolagénu, odďaľuje prejavy starnutia pleti a tvorby vrások.
• Napomáha zabrániť poškodzovaniu ciev, tzv. mikroangiopatii, pri cukrovke – pozitívne ovplyvňuje endotel ciev, čím sa podieľa na ich ochrane
• Priaznivo pôsobí pri astme, zahlieneniach a zápaloch dutín
• Podporuje lepšie hojenie rán a popálenín
• Veľmi účinne chráni bunky mozgu pred degeneráciou a vznikom Alzheimerovej choroby
• Pomáha pri kvasinkových infekciách
• Odstraňuje škody vyvolané voľnými radikálmi, napríklad spalinami z cigaretového dymu
Viete, že... ... účinná zložka kurkumy, kurkumín, je aplikovaná vo viac ako 150 liečebných procesoch. ... kurkumín má schopnosť potláčať akútne aj chronické zápalové procesy blokovaním enzýmov, ktoré sa podieľajú na zápalových ochoreniach (na rovnakom princípe účinkujú bežné protizápalové liečivá – ibuprofen, diklofenak, naproxen...). Zároveň znižuje expresiu rôznych zápalových buniek, cytokínov. ... vedecké štúdie preukázali, že kurkumín je pri liečbe ťažkej depresívnej poruchy rovnako účinný ako známe antidepresíva (napr. Prozac). ... podľa ajurvédy je zmes kurkumy a medu najsilnejším prírodným antibiotikom účinným pri prechladnutí, nádche a chrípke. ... kurkuma sa používa aj ako potravinárske prírodné farbivo pod označením E 100. |
Farmakologické účinky kurkumy sú teda pozoruhodné, len máloktorá rastlina sa môže pochváliť takým širokým spektrom pozitívnych účinkov na zdravie. Výskum potvrdil niekoľko tisícročné indické skúsenosti – účinok kurkumínu môžeme pocítiť už pri každodennom užívaní 2 gramov (približne pol čajovej lyžičky) korenia kurkumy. Pre väčšinu z nás môže byť však problém užiť denne takéto veľké množstvo tejto koreniny, najmä kvôli jej výraznej korenistej chuti a vôni. Vďaka kanadskému výrobcovi prírodných vitamínov Jamieson Laboratories Ltd., ktorý priniesol riešenie vo forme výživového doplnku Curcumin (Turmeric) Jamieson, môžeme dnes účinok kurkumy zakúsiť komfortne, vo forme tabliet. Rastlinný produkt Curcumin (Turmeric) Jamieson predstavuje 550 mg potencovaného prírodného prípravku z kurkumy a kurkumového extraktu (= množstvo ekvivalentné približne 2,5 g kurkumy) v každej jednej tablete prípravku! Umožňuje nám zúročiť liečivú silu kurkumy, aj keď niektorí z nás túto koreninu práve neobľubujú a navyše nám nehrozí, že pri neopatrnej manipulácii s ňou sa prejaví jej farbiaci efekt.