Koenzým Q10 so selénom a vitamínom B1

Hladina koenzýmu Q10 s vekom prirodzene klesá, preto existuje potenciál, že niektoré zdravotné problémy súvisiace s vekom sa môžu zhoršiť alebo postupovať rýchlejšie v dôsledku poklesu hladiny koenzýmu Q10 v bunkách.

Koenzým Q10 so selénom a vitamínom B1

Koenzým Q10 tiež známy ako ubichinón, je látka prirodzene sa vyskytujúca v mitochondriách (bunkových organelách) v každej bunke tela. Pomáha dopĺňať energiu pre činnosť srdca, prispieva k udržaniu optimálneho krvného tlaku, pôsobí proti únave a nedostatku vitality. V bunkách srdca je obzvlášť vysoký obsah koenzýmu Q10, kvôli vysokým nárokom na energiu, ktorá je vyžadovaná pre činnosť srdcového svalu a efektívne pumpovanie krvi do tela. Koenzým Q10 tiež hrá úlohu pri znižovaní frekvencie výskytu bolestí hlavy pri migréne a súvisiace nevoľnosti a zvracanie. Selén podporuje správnu činnosť imunitného systému, štítnej žľazy, tvorby spermií a prispieva k udržaniu zdravých vlasov a nechtov. Vitamín B1 chráni bunky pred oxidačným stresom, udržiava správnu činnosť srdca, nervového systému a psychiky.

Čo je koenzým Q10 a prečo ho potrebujeme?

Hladina koenzýmu Q10 s vekom prirodzene klesá, preto existuje potenciál, že niektoré zdravotné problémy súvisiace s vekom sa môžu zhoršiť alebo postupovať rýchlejšie v dôsledku poklesu hladiny koenzýmu Q10 v bunkách. K poklesu koenzýmu Q10 môže prispievať liečba statínmi (až 54 %-né vyčerpanie koenzýmu Q10), pretože statíny pôsobia ako inhibítory HMG-CoA reduktázy (enzým produkujúci cholesterol v pečeni), ktorá je tiež zapojená do syntézy koenzýmu Q10. Ukázalo sa, že obnovenie hladiny koenzýmu Q10 jeho doplňovaním znižuje bolesť svalov u pacientov, ktorí užívajú statíny a znižuje únavu, bolesť svalov a dýchavičnosť (súvisiace so srdcovou alebo pľúcnou dysfunkciou) u pacientov, ktorí ukončili liečbu statínmi, aby sa zotavili z nežiaducich účinkov.

Meta-analýza skúmala účinky CoQ10 na kardiovaskulárne riziko u pacientov s hypertenziou a zistila, že suplementácia CoQ10 znižuje krvný tlak a zlepšuje kardiovaskulárne zdravie u pacientov s hypertenziou. Ďalšia štúdia skúmala účinky CoQ10 na kardiovaskulárne riziko u pacientov s akútnym infarktom myokardu. Sledovala viac ako 400 pacientov počas 1 roka a zistila, že suplementácia CoQ10 znižuje riziko srdcového zlyhávania a zlepšuje kvalitu života pacientov s akútnym infarktom myokardu. Dávkovanie CoQ10 by malo byť vždy prekonzultované s lekárom, najmä u pacientov užívajúcich lieky na srdcové choroby alebo antikoagulanciá.

Vedeli ste, že ...?

...nedostatok CoQ10 v mitochondriách svalu môže mať za následok zníženie energetického metabolizmu srdca, čo môže viesť k oslabeniu jeho funkcie (kardiomyopatia) a zvýšeniu rizika srdcových ochorení? Jeho pridanie do stravy môže mať kardioprotektívne účinky, t. j. pomôcť zlepšiť energetický metabolizmus srdca a tak znížiť riziko ochorenia srdca a ciev.

Selén a jeho účinky

Selén je základný stopový minerál s antioxidačnými vlastnosťami, vďaka čomu má schopnosť spomaliť starnutie a poškodzovanie tkanív, v dôsledku pôsobenia voľných radikálov. Červené krvinky, obličky, pečeň, slezina, svaly, nechty, vlasy a zubná sklovina obsahujú značné množstvo selénu. Selén zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu, pomáha udržiavať elasticitu cievneho tkaniva a spomaľuje starnutie a kôrnatenie ciev. Taktiež pomáha zamedziť neprimeranej zrážanlivosti krvných doštičiek a ich usadzovaniu sa na stenách ciev. Okrem toho selén zvyšuje pomer HDL („dobrého“) cholesterolu k LDL. Selén ako antioxidant, môže zabrániť vzniku šedého zákalu (poškodenie očnej šošovky) a degenerácie makuly (poškodenie makuly v strede sietnice), čo sú dve najčastejšie príčiny poškodenia zraku a slepoty u starších ľudí. Navyše, selén má protizápalové účinky, pomáha zmierniť zápaly a pridružené symptómy bolesti, napr. stuhnutosť, opuchy spojené s chorobami ako reumatitída, lupus, psoriáza a ekzém. Podporuje zdravý imunitný systém, pomáha v boji proti infekciám. Je preukázané, že selén sa podieľa významnou časťou na správnej funkcii štítnej žľazy a pôsobí ako katalyzátor pri výrobe hormónu štítnej žľazy. Je nevyhnutný na správnu činnosť imunitného systému.

Selén je nevyhnutný pre zdravie štítnej žľazy a funkčný metabolizmus. Je tiež silným antioxidantom a znižuje oxidačný stres. Vitamín B1 (tiamín) napomáha bunkám v tele premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému. Jeho nedostatok môže spôsobovať slabosť, únavu a poškodenie nervov.

Prečo je vitamín B1 pre nás taký dôležitý?

Pravidelné podávanie vitamínu B1 má za následok čulosť, chuť do života a taktiež účinkuje proti náladovosti a podráždenosti a celkovo zvyšuje psychickú výkonnosť, navodzuje vyrovnanosť a odstraňuje nervozitu. Nedostatok vitamínu B1 okrem iného spôsobuje aj nespavosť sprevádzanú stavmi melanchólie a bolesti hlavy.
• pozitívne vplýva na zdravie srdca - je preukázané, že nedostatok vitamínu B1 zoslabuje srdcovú činnosť, znižuje pružnosť srdcového tkaniva, spôsobuje pomalý a nepravidelný pulz a môže viesť až k zastaveniu srdca.
• zúčastňuje sa na metabolizme sacharidov - ľudia, ktorí konzumujú veľa múčnych jedál, sladkosti, či zákuskov, majú potrebu tohto vitamínu omnoho vyššiu ako ľudia, ktorí konzumujú najmä bielkovinovú stravu. Vitamín B1 taktiež stabilizuje chuť do jedla a už aj jeho mierny nedostatok vyvoláva chuť na sladké.
• pozitívne vplýva na pamäť - vitamín B1 totiž podporuje tvorbu acetylcholínu, látky, ktorá je nevyhnutná na správne fungovanie pamäti, pozornosti a chápania a prejavom jeho nedostatku je neschopnosť koncentrácie, „krátka pamäť“, nedostatok iniciatívy, či neistota.

   
Vrátiť sa na začiatok