5 spôsobov, ktorými zima ovplyvňuje našu duševnú a telesnú pohodu

Zima môže poznačiť vaše telo aj dušu. Ak však poznáte možné následky, jednoduchými krokmi sa dajú odvrátiť.

5 spôsobov, ktorými zima ovplyvňuje našu duševnú a telesnú pohodu

Zima nie je tak zlá. Je pravda, že dni sa skracujú a teploty klesajú, ale pre mnohých to znamená podriemkavanie pri kozube, filmové večery pod dekou a rodinné stretnutia. Zimu si však treba naplno užiť. Môže vás totiž značne ovplyvniť, a tým nemáme na mysli len kašeľ a prechladnutia.

Zima môže poznačiť vaše telo aj dušu. Ak však poznáte možné následky, jednoduchými krokmi sa dajú odvrátiť. Ponúkame prehľad piatich spôsobov, akými vás môže zima ovplyvniť a súčasne tipy, pomocou ktorých ju v pohodlí prežijete.

Ste náchylnejší na SAD (seasonal affective disorder – sezónna afektívna porucha)

Práca v zime často znamená dochádzanie do práce aj z práce v čase, keď je vonku už tma. Nedostatok slnečného žiarenia dokáže poriadne vyčerpať. Sezónna depresia predstavuje zmeny nálad vyvolané viacerými faktormi, vrátane deficitu slnečného žiarenia a vitamínu D. Jedným zo spôsobov, akými možno sezónnej depresii predchádzať, prípadne ju liečiť, je terapeutická svetelná lampa. Štúdia z roku 2011 tvrdí, že 20 minút denne strávených pred lampou s intenzitou osvetlenia 10 000 luxov dokáže rýchlo napraviť náladu pacientov. Výskum publikovaný v Journal of the American Academy of Physician Assistants hovorí, že ranná terapia svetlom pomáha upraviť cirkadiánne rytmy. Ďalšou jednoduchou alternatívou je suplementácia vitamínom D.

Vysúšanie pokožky

Krásne opálenie, ktoré ste počas leta získali, sa razom vytratí s prvým snehom. Mnohí z nás sa počas zimy stretávajú so suchou, svrbiacou, podráždenou a častokrát aj olupujúcou sa pokožkou. Ako to napraviť? Uistite sa, že počas dňa pijete dostatočné množstvo vody, pretože nedostatočná hydratácia spôsobuje nadmerné vysúšanie. Vo vykurovacej sezóne sa vysúša aj vzduch v našich domovoch či kanceláriách. Jednoduchým pomocníkom je zvlhčovač vzduchu a dobrý hydratačný krém. Krémy s vysokým obsahom vitamínu E hydratujú vašu pokožku a prinavrátia jej svieži vzhľad.

Vaše alergie sa môžu zhoršiť

Ľudia trpiaci alergiami na peľ si síce môžu vydýchnuť, ale to neznamená, že v zimných mesiacoch sa alergie vôbec neprejavujú. Síce sa netreba obávať ambrózií, ale zvýšené používanie vykurovacích systémov môže poriadne skomplikovať život každému, kto je alergický na roztoče alebo háklivý na nečistoty vo vzduchu. Ak sa túto zimu začínajú vaše alergie na prach zintenzívňovať, je najvyšší čas vyčistiť vykurovacie zariadenie vo vašej domácnosti. Ak takúto možnosť nemáte, začnite v menšom: pravidelne si vymieňajte posteľné obliečky, často utierajte prach a pouvažujte o investícii do kvalitnej čističky vzduchu.

Vaše cirkadiánne rytmy sa môžu zblázniť

Nie, vôbec si to nenamýšľate. Zima vás môže vyčerpať, obrať o energiu a úplne narušiť váš spánok. Kratšie dni a časté výkyvy počasia zrovna k motivácii do cvičenia neprispievajú a často sa stane, že večery preležíme pred televízorom či cez víkendy dlho vyspávame. Toto všetko súvisí s cirkadiánnymi rytmami – takpovediac s našimi vnútornými hodinami, ktoré sú úplne vykoľajené. Výsledkom môže byť letargia, zvyšovanie hmotnosti, otupenosť a zmeny nálad. Ak máte problém zaspať, pokúste sa znížiť množstvo času, ktoré večer strávite pri obrazovke počítača alebo smartfónu. Štúdia z roku 2015, ktorú vykonala Národná akadémia vied USA, zistila, že používanie takýchto zariadení tesne pred spaním potláča hladiny melatonínu, mení dobu REM spánku a celkovo posúva naše cirkadiánne hodiny. Vedci z Univerzity v Toronte zistili, že odfiltrovaním modrej zložky svetla, ktorú takéto zariadenia emitujú, sa môže kvalita spánku výrazne zvýšiť. Ak aj napriek tomu trpíte problémami so zaspávaním, preparát obsahujúci melatonín s postupným uvoľňovaním predstavuje perfektný spôsob, akým môžete dať svoj spánkový cyklus znova do poriadku, a to bez vybudovania závislosti.

Môžete sa cítiť podráždene

Nie je tak celkom jednoduché socializovať sa aj počas zimy. Nízke teploty znamenajú, že väčšinu času trávime vnútri a so známymi sa stretávame menej, než počas letných mesiacov. Výsledkom je, že naše telo produkuje menej oxytocínu, takzvaného hormónu lásky či dôvery, ktorý sa tvorí práve pri príjemných sociálnych interakciách. Ak sa cítite osamelo či skleslo, zvýšenie hladiny oxytocínu je také jednoduché ako krátke cvičenie alebo posedenie pri kávičke s priateľmi. Hladiny oxytocínu poriadne dokážu zdvihnúť aj štvornohí maznáčikovia. Má váš známy psa? Bývate pri parku? Štúdie ukazujú, že aj krátky čas strávený so psíkom alebo mačičkou pomáha – hladina oxytocínu sa zvýši už po päťminútovom kontakte.

Zdroje:

  • Impact of light-emitting eBooks before bed
    Anne-Marie Chang, Daniel Aeschbach, Jeanne F. Duffy, Charles A. Czeisler.Proceedings of the National Academy of Sciences Jan 2015, 112 (4) 1232-1237; DOI: 10.1073/pnas.1418490112

  • Grant WB, Schwalfenberg GK, Genuis SJ, Whiting SJ. An estimate of the economic burden and premature deaths due to vitamin D deficiency in Canada. Mol Nutr Food Res. 2010 Aug;54(8):1172-81. doi: 10.1002/mnfr.200900420. Review. PubMed PMID: 20352622.

  • Rahman SA, Shapiro CM, Wang F, Ainlay H, Kazmi S, Brown TJ, Casper RF. Effects of filtering visual short wavelengths during nocturnal shiftwork on sleep and performance. Chronobiol Int. 2013 Oct;30(8):951-62. doi: 10.3109/07420528.2013.789894. Epub 2013 Jul 8. PubMed PMID: 23834705; PubMed Central PMCID: PMC3786545.

  • Odendaal JS, Meintjes RA. Neurophysiological correlates of affiliativebehaviour between humans and dogs. Vet J. 2003 May;165(3):296-301. PubMed PMID: 12672376.
   
Vrátiť sa na začiatok