Prečo sú smoothies lepšie ako odšťavovanie

Keď konzumujeme jablká, hladina cholesterolu nám klesne. Na druhej strane, keď pijeme jablkový džús, môže sa dokonca mierne zvýšiť.

Na základe nedávno uskutočneného výskumu na Harvard School of Public Health sa zistilo, že konzumácia celého ovocia je spojená s významne nižším rizikom cukrovky 2. typu, zatiaľ čo konzumácia ovocnej šťavy je spojená s vyšším rizikom, pričom je dramatický rozdiel medzi konzumáciou celého ovocia a pitím ovocných štiav. Ako ďalší príklad slúži cholesterol. Keď konzumujeme jablká, hladina cholesterolu nám klesne. Na druhej strane, keď pijeme jablkový džús, môže sa dokonca mierne zvýšiť. Zistilo sa, že ponechanie len malého množstva vlákniny, napr. jablkový džús s dužinou, má isté výhody.

O vláknine sme zvyknutí uvažovať len ako o látke, ktorá pomáha správnej činnosti čriev. Teraz už vieme, že vláknina je stráviteľná črevnými baktériami, ktoré z nej vytvárajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFAs). SCFAs majú množstvo zdraviu prospešných účinkov, ako napr. obmedzenie rastu nežiaducich baktérií alebo zvýšenie absorpcie minerálov. Napr. SCFAs experimentálne dodané do hrubého čreva môžu stimulovať absorpciu vápnika do takej miery, že podávaním vlákniny prirodzene obsiahnutej v potravinách ako cibuľa, špargľa a banány je možné zvýšiť kostnú denzitu u tínedžerov.

Zdraviu prospešné baktérie tiež využívajú vlákninu na zachovanie správnej štruktúry a funkcie čriev, prevenciu alebo zmiernenie hnačky, stimuláciu prietoku krvi v hrubom čreve až na 5-násobok a zvýšenie absorpcie tekutín a elektrolytov. Hlavným palivom pre bunky hrubého čreva je butyrát, ktorý prospešné baktérie vytvárajú z vlákniny. My dodáme výživu im a oni nám.

Ak je jediným rozdielom medzi ovocím a ovocnou šťavou vláknina, prečo potom nemôže nápojový priemysel jednoducho pridať nejakú vlákninu späť do štiav? Dôvodom je, že pri odšťavovaní ovocia a zeleniny odstránime oveľa viac ako len vlákninu. Prídeme aj o všetky živiny, ktoré sú naviazané na vlákninu.

Štúdia z 80-tych rokov zistila použitím dvoch rôznych metód odchýlku v množstve vlákniny v svätojánskom chlebe. Rozdiel 21,5 % nebol identifikovaný ako vláknina, ale ako neextrahovateľné polyfenoly - druh rastlinných živín, ktoré majú celý rad zdraviu prospešných účinkov. Niektoré z týchto účinkov, spojené s príjmom vlákniny v rastlinách, môžu byť dokonca spôsobené prítomnosťou týchto polyfenolov.

Neextrahovateľné polyfenoly, obvykle prehliadané, sú hlavnou zložkou polyfenolov obsiahnutých v potrave. Väčšina polyfenolových živín je v rastlinách naviazaná na vlákninu. Tieto tzv. „chýbajúce“ polyfenoly sa dostávajú do hrubého čreva, sú uvoľnené črevnou flórou a následne sa môžu vstrebať do nášho systému. Rastlinné živiny v ovocných a zeleninových šťavách môžu byť iba špičkou ľadovca. Pre tých, ktorí radi pijú ovocné a zeleninové šťavy, tieto zistenia naznačujú, že smoothies môžu byť vhodnejšie. Je možné, že ľudia, ktorí sa naozaj zdravo stravujú, si myslia, že zo svojej bežnej stravy získajú toľko vlákniny, že sa nemusia zaoberať jej stratou v dôsledku odšťavovania. Avšak možno strácame viac, ako si myslíme.

   
Vrátiť sa na začiatok