Antioxidanty pre zdravé oči

Hromadia sa vedecké dôkazy, že antioxidačné živiny sú účinné pri prevencii problémov so zrakom.

Antioxidanty pre zdravé oči

Máte povolanie, pri ktorom ste doslova zrástli s počítačom? Nespustíte z neho zrak aj niekoľko hodín denne? Chráňte si oči!

Vyhnete sa tak možnému vzniku degeneratívnych zmien na sietnici (degenerácia žltej škvrny - centra ostrého videnia) či sivému zákalu charakterizovanému zákalom očnej šošovky

Vážnym rizikovým faktorom v oboch prípadoch je oxidatívne poškodenie. Pamätáte sa na rady svojich mám, že máte jesť mrkvu, aby ste dobre videli? Hromadia sa vedecké dôkazy, že antioxidačné živiny, nachádzajúce sa v mnohých rastlinných potravinách, vrátane mrkvy, ale aj v ďalšom červenom a žltom ovocí a zelenine – čučoriedkach, hrozne, paradajke, paprike, brokolici, špenáte..., v ďateline (alfa - alfa), vo vaječnom žĺtku a rybích olejoch sú účinné pri prevencii problémov so zrakom.

Výživa sietnice objasnená

Niekoľko výskumných štúdií Harvardskej univerzity potvrdilo, že antioxidanty, hlavne vitamíny A, C a E, spolu s karotenoidmi, luteínom a a izomérom luteínu zeaxantínom, ktoré sa nachádzajú v spomínaných potravinách, pomáhajú predchádzať zrakovým poruchám alebo oddialiť začiatok niektorých foriem slepoty vo vyššom veku. Rovnaký účinok sa pripisuje i výťažkom listov stromu ginkga dvojlaločného, jednému z najstarších druhov rastlín na svete.

Unikátny komplex: luteín + extrakt ginkga, čučoriedok a hroznových jadierok

Vedci zistili, že luteín spolu so zeaxantínom sa po vstrebaní do krvi špecificky hromadia v sietnici (v žltej škvrne) a šošovke. Na základe toho vyslovili predpoklad, že oba komponenty sú špecifickými antioxidantmi pre oko. Spomaľujú vznik degeneratívnych zmien na sietnici aj vznik sivého zákalu na šošovke.

Ďalšie sledovania poukázali na to, že denná dávka luteínu - 6 miligramov - znižuje výskyt poškodení oka o 43 %. Z ostatnej štúdie vyplynulo, že užívanie výživových doplnkov s luteínom (30 mg/deň) počas 140 dní zvyšuje hladinu luteínu 10 - násobne. Zvyšuje tiež hustotu pigmentu žltej škvrny o 20 až 40 percent a o 30 až 40 percent redukuje prenášanie modrého svetla na fotoreceptory.

Extrakt z ginkga dvojlaločného (Ginkgo biloba) podporuje správne prekrvenie očí – zvyšuje krvný prietok rozšírením krvných ciev. Pomáha tak pri poruchách periférneho prekrvenia, pozitívne ovplyvňuje mikrocirkuláciu krvi v očných cievach i kapilárach, znižuje priepustnosť ciev, má priaznivý vplyv na redukciu oxidačného stresu. Pozitívny efekt extraktu z listov ginkga sa zaznamenal nielen pri ochoreniach oka, ako je vekom podmienená makulárna degenerácia, ale aj pri diabetickej retinopatii, jednej z najzávažnejších komplikácií cukrovky.

Bioaktívny vysoko koncentrovaný výťažok z kanadských čučoriedok zmierňuje symptómy podráždenia a únavy očí. Extrakt z čučoriedok obsahuje až 25 % antokyánov (červeného rastlinného farbiva), ktoré posilňuje očné kapiláry a zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v nich. Antokyány pozitívne ovplyvňujú tiež problémy pacientov postihnutých svetloplachosťou i prácu vodičov, ktorí sa počas jazdy musia prispôsobovať častým zmenám svetelných podmienok.

Klinické štúdie preukázali vysokú účinnosť extraktu z hroznových jadierok pri zmiernení príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti. Jeho blahodarný vplyv bol zaznamenaný pri diabetickej retinopatii a pri cievnej krehkosti. Potvrdili sa tiež jeho prospešné antioxidačné účinky, vďaka ktorým dokáže spomaľovať progresiu degeneračných zmien na sietnici.

Rizikové faktory

Oční lekári upozorňujú, že vo vzťahu k spomínaným ochoreniam oka existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré negatívne pôsobia na prirodzený obranný mechanizmus oka:

• rodinná predispozícia na ochorenia očí

• svetlé oči (bledomodré, svetlosivé)

• dlhodobá vyššia expozícia rôznych druhov žiarenia

• nízky príjem antioxidantov v potrave

• fajčenie

• alkohol

• obezita

• ochorenia srdcovo-cievneho systému

• vysoký krvný tlak

• cukrovka

• ženské pohlavie

• vek nad 50 rokov

Pri prítomnosti hoci len 2 zo spomínaných rizikových faktorov, výskumníci odporúčajú príjem najmenej 12 mg luteínu denne. V prípade, že potrebné množstvo mikroživín nedokážete pokryť stravou, vyvážte tento nedostatok jedinečným výživovým doplnkom na prírodnej báze – Luteínom-Z s antioxidantmi.

Hraničná „päťdesiatka”

Máte už 46? Ešte nie je neskoro! Podľa odborníkov približne vo veku 46 rokov dochádza k radikálnym zmenám ostrého videnia. Práve s vekom sa množstvo karotenoidov v sietnici oka výrazne znižuje a nastávajú zmeny v štruktúre šošovky. A okolo päťdesiatky to vyúsťuje k problémom pri čítaní, potrebe korekcie zraku asi o 1,5 dioptrie na rozoznanie písma, pričom ostré videnie do diaľky zostáva zachované. Tento proces sa dá čiastočne oddialiť, resp. ďalšie zhoršovanie zastaviť.

Ako základ prevencie zoslabovania zraku v súvislosti s vekom lekári odporúčajú antioxidanty, najlepšie na prírodnej báze. Prírodné vitamíny sú pre organizmus výhodnejšie, dostupnejšie. Účinné látky z nich sa na rozdiel od syntetických vitamínov ľahšie vstrebávajú a nie sú náporom pre tráviaci trakt. Tieto podmienky spĺňajú kanadské vitamíny Jamieson pripravované z extraktov ovocia a výťažkov rastlín z vlastných ekologicky čistých plantáží v rôznych častiach sveta. Jedinečné zloženie multivitamínu NT-OX, ale aj vitamíny E, A&D a Selén s betakaroténom a vitamínmi C a E chránia organizmus pred účinkami voľných radikálov, ktoré sa môžu prejavovať zvlášť viditeľne práve na slabnúcom zraku. Spolu s bioaktívnym vysoko koncentrovaným výťažkom z čučoriedok a vitamínom C rozširujú cievy, zabezpečujú lepšie prekrvenie tkanív a posilnenie kapilár.

   
Vrátiť sa na začiatok